Incident Čchonan – česká média a komentář prof. Franka

Zprávy o březnovém potopení jihokorejské korvety, o vyšetřování tohoto incidentu mezinárodní komisí i o reakcích KLDR, JK a hlavních světových mocností se postupně objevovaly ve všech celostátních českých médiích. (online např. idnes.cz, novinky.cz, ihned.cz nebo ceskenoviny.cz)

Většina z nich, čerpajíce z ČTK, resp. z Reuters nebo AP, řeší otázku možných reakcí JK, potažmo USA, Číny a dalších mocností, a pravděpodobnost dalších, vážnějších, válečných konfliktů mezi KLDR a JK.

Dovolujeme si Vám nabídnout pohled prof. Franka, který vykládá potopení Čchonanu v kontextu severokorejské domácí politiky a nabízí tak často opomíjenou otázku: Jak nebezpečný může být vnitropolitický rozkol mezi Kim Čong-ilem a jeho více či méně neposlušnou armádou pro bezpečnost na Korejském poloostrově?

Článek uveřejněný na webu 38north.org (spravovaném Americko-korejským institutem na John Hopkins University), který byl sice publikován ještě před oficiálním obviněním KLDR, avšak je velmi aktuální i teď, když už ´víme´, si můžete přečíst zde.

 1. MKe Odpovědět

  zajímavá prohlášení jihokorejských autorit:

  It’s unlikely that a single torpedo could split a 1,200 ton warship in two. Baek Seung-joo, an analyst with the Korea Institute for Defense Analysis says that “If a single torpedo or floating mine causes a naval patrol vessel to split in half and sink, we will have to rewrite our military doctrine.” (10)

  The Cheonan sank in shallow, rapidly running, waters, in which it’s virtually impossible for submarines to operate. “Some people are pointing the finger at North Korea,” notes Song Young-moo, a former South Korean navy chief of staff, “but anyone with knowledge about the waters where the shipwreck occurred would not draw that conclusion so easily.” (11)

  http://www.infowars.com/the-sinking-of-the-cheonan-another-gulf-of-tonkin-incident/

  • czechkoreansociety Odpovědět

   Citace jsou z článku Chosun Ilbo z 29. března, tedy tři dny po potopení, kdy bylo známo velmi málo informací o druhu poškození vraku. Oficiální politika jihokorejské vlády v dnech po potopení byla nevyloučit žádnou možnost a spíše zpochybňovat možnou severokorejskou roli kvůli uklidněním trhů. KIDA je přitom vládní think-tank. Viz. např. Adrian Carter na Atimes: http://www.atimes.com/atimes/Korea/LD10Dg01.html

   • MKe Odpovědět

    ještě bych si troufl zapolemizovat s tím článkem z Atimes. Ten totiž vůbec s „falseflag“ operací nepočítá. Počítá pouze s variantou náraz na skálu , nebo na starou minu. Nejde o zálibu v konspiračních teoriích – vždyť 2. světová válka, válka ve Vietnamu (ttp://en.wikipedia.org/wiki/Gulf_of_Tonkin_Incident) a pravděpodobně i další války začaly falseflag operací (zde o jednom neúspěšném pokusu: http://en.wikipedia.org/wiki/USS_Liberty_incident). Vyšetřování vždycky musí počítat s konspirací – vždyť je to právní kategorie.

    Navíc tu máme výpověď armády, která v době „útoku“ nezaznamenala žádný pohyb ponorek (Rear Admiral Lee, the head of the marine operations office, added that, “We closely watched the movement of the North’s vessels, including submarines and semi-submersibles, at the time of the sinking. But military did not detect any North Korean submarines near the country’s western sea border.”)

 2. MKe Odpovědět

  3 jihokorejské vládní agentury odmítají podíl Pyongyangu na potopení křižníku Cheonan

  (Unofficialy), China criticizes the evidence at South Korea’s disposal as unconvincing, patchy, and contradictory and says it is going to assess the situation independently.

  Three significant documents rejecting North Korea’s connection to the incident – statements by the DPRK’s national defense commission, foreign ministry, and the committee for the peaceful reunification of Korea – saw the light of day in the country over the past several days. According to the statements, the evidence was forged and the DPRK is ready to send its inspectors to assess it.

  Alexander Vorontsov, Head Korea and Mongolia Department, Institute for Oriental Studies of the Russian Academy of Science

  Oleg Revenko, Political analyst

  http://www.globalresearch.ca/index.php?context=va&aid=19351

Leave a Reply

*

captcha *